Najzaujímavejšie kenské kmene

Portrét kenského domorodca kmeňa Nkuru, Afrika

Popri Masajoch, ktorým sme venovali špeciálnu pozornosť v samostatnom článku, žije v Keni ďalších 41 kmeňov. Porozprávame si preto o živote, pôvode a domove tých najväčších a najvýznamnejších z nich, konkrétne kmeňov Kikuyu, Luo, Turkana, Akamba a Pokot.

Kmeň Kikuyu

Tento kmeň prišiel do Kene zo severovýchodnej Afriky a spôsobom života založeným takmer výhradne na pastierstve hovädzieho dobytka sa podobajú na Masajov, s ktorými často spolunažívajú na blízkych teritóriách. Kikuyu je najpočetnejším kmeňom Kene, tvoriacim 22% celkového obyvateľstva, ku ktorému patrí aj prvý keňský prezident po získaní nezávislosti od Britov, Jomo Keynatta, súčasný prezident Kene, Uhuru Kenyatta a tiež prvá držiteľka Nobelovej ceny za mier z Afriky, Wangari Maathai.

Africká žena v tradičných farbách pri jazere Nakuru, Keňa

Sústredení sú predovšetkým vo vnútrozemí krajiny, na pomedzí hory Mount Kenya a Východoafrickej priekopovej prepadliny. Ich jazykom je kikujčina spadajúca do severovýchodnej skupiny bantuských jazykov.Viera kmeňa Kikuyu alebo ak chcete Kikujov sa zakladá sa monoteizme a uctieva boha ngai, o ktorom sa verí, že sídli na vrchole hory Mount Kenya, v kikujčine označovanej ako Kirinyaga.

Kmeň Luo

Príslušníci kmeňa Luo pochádzajú z údolia rieky Níl a Sudánu a v Keni obývajú predovšetkým jej západnú oblasť v okolí Viktóriinho jazera. Zachovávajú si svoje obyčaje a vieru, hoci súčasne sa venujú aj poľnohospodárskym činnostiam a rybolovu. Hierarchické rozdelenie ich spoločnosti je veľmi komplexné a prepracované.

Kmeň Turkana

Domovom kmeňa Turkana sú polopúštne oblasti severozápadu Kene, ako aj okolie jazera Turkana a ich pôvod treba hľadať v Ugande. Pod menom Turkana označujú svoju domovinu aj svoj jazyk, prináležiaci do skupiny východo-nílskych jazykov.

Módne doplnky kenských domorodcov

Moderný svet do ich života takmer nezasiahol a sú známi vďaka svojim účesom, ku ktorých udržiavaniu používajú blato a tiež dlhým a hrubým odevom, ktoré im zahaľujú telá aj v dni, kedy panujú vysoké teploty. Ľudia Turkana sa živia pastierstvom, chovom tiav a tkaním košov.

Kmeň Akamba

Ľudia Akamba sú z južnej Afriky a popri pastierstve sa zaoberajú aj obchodom. Ich klany gussi sídliace v horských oblastiach okolo Viktóriinho jazera majú vo veľkej úcte svojho šamana nazývaného abanya marigo, ktorý súčasne vykonáva v komunite aj úlohy lekára.

Kmeň Pokot

Hlavným sídlom tohto kmeňa je okolie jazera Baringo vzdialeného približne 300 kilometrov od hlavného mesta Nairobi a známeho tiež ako útočisko mnohých vtáčích a iných zvieracích druhov. Živia sa chovom dobytka a charakteristickou súčasťou ich oblečenia je kikoi, ktorú nosia ako sukňu. Ženy zdobia svoje krky náhrdelníkmi, ktoré majú popri ozdobnej aj praktickú funkciu, nakoľko je s ohľadom na ich počet a farbu možné rozlíšiť či vydaté alebo slobodné a či ich už možno považovať za ženy, alebo naďalej za dievčatá.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 12 Priemer: 2.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *