Národný park Jazero Nakuru

Africké plameniaky v Národnom parku Jazero Nakuru, Keňa

Národný park zoskupený okolo jazera Nakuru patrí k najvyhľadávanejším v Keni a to nielen zo strany turistov, ale aj domácich obyvateľov. Návštevníkov doň láka hlavne značná prítomnosť vtákov, obzvlášť plameniakov, ktorých pozorovanie pri brehoch jazera je skutočne ojedinelým zážitkom.

Kde sa park nachádza a čo v ňom nájdete

Tento národný park je vďaka svojej polohe v strede Kene pri Východoafrickej priekopovej prepadline len 157 kilometrov od Nairobi veľmi ľahko a dobre dostupným cieľom, čo má tiež podiel na jeho popularite medzi turistami prichádzajúcimi do Kene. Napriek tomu, že je svojou rozlohou 200 km2 menší než iné parky krajiny, disponuje špecifickým čarom, ktoré má na svedomí predovšetkým prítomné jazero, ktoré sa odráža aj v názve parku a zaberá takmer tretinu jeho celkovej plochy.

Letiace plameniaky, jazero Nakuru

Jazero Nakuru je známe pre svoju vysokú zásaditosť, vznik datovaný hlboko do minulosti a tiež bohatú a pestrú faunu, ktorá ho obklopuje. Na jeho brehoch možno zazrieť veľké množstvá pelikánov a plameniakov, ktorých ružovo – červené sfarbenie zaujímavým spôsobom kontrastuje s odtieňmi jazernej hladiny. V niektorých okamihoch môže počet prítomných plameniakov dosiahnuť až milión, čo jazeru vynieslo od uznávaného amerického ornitológa Rogera Tory Petersona uznanie, že ide o najväčšie ornitologické divadlo na celom svete. Popri tom sa odhahuje, že na území Národného parku Jazero Nakuru žije ďalších asi 450 druhov vtákov.

Pelikány na jazere Nakuru

Krajina vo forme trávnatých lúk stúpa ďalej od jazera a mení svoju podobu na skalnaté útesy a rozľahlé lesy, v ktorých na najväčšej ploche v celej Afrike rastie tunajší endemický druh euphorbia candelabrum. Menšia rozloha parku nie je na škodu ani pri pozorovaní väčších zvierat ako sú levy, gepardy, žirafy, nosorožce, vodný byvoly, krokodíly alebo opice, ktoré sú tu oveľa ľahšie a skôr spozorovateľné ako v parkoch zaberajúcich obrovské  plochy.

Kedy park vznikol a čo ďalšie turistom ponúka

Od roku 1961 sa pri jazere Nakuru nachádzala vtáčia rezervácia, ktorá bola neskôr rozšírená a status národného parku získala v roku 1968. Samotný názov parku pochádza z jazyka kmeňa Masajov, v ktorom slovo „nakuru“ značí „zaprášený“. Hoci keňským autoritám sa podarilo vplyv človeka v oblasti znížiť, národný park aj naďalej trpí blízkou vzdialenosťou k priemyselne sa rozvíjajúcemu mestu Nakuru, čo má okrem iného na svedomí fakt, že vtáctvo tu už nevidieť v tak hojných počtoch ako kedysi.

Vodné byvoly, pri jazere Nakuru

Návštevníci majú v Národnom parku Jazera Nakuru k dispozícii niekoľko určených zón, ktoré možno využiť pre piknik a tiež špeciálne pripravené úkryty, z ktorých sa dá pozorovať tunajšie vtáctvo. Odborníci využívajú pre rozličné projekty aj miestne laboratórium a všeobecne je turistom v dispozícii na okolí pomerne veľké množstvo ubytovacích a stravovacích možností.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 5]
Posledné komentáre
  1. Janka

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *