Praktické rady pre cestovanie do Kene

Cestovanie po Keni, Afrika

Keňa je turisticky veľmi atraktívnou krajinou tak pre svoje prírodné poklady, ako aj bohatú kultúru a tradície jednotlivých kmeňov. Aby ste sa v nej lepšie dokázali orientovať, vedeli ako sa po Keni možno pohybovať, čo si so sebou vziať na cestu alebo ako platiť, pripravili sme pre vás zoznam týchto jednoduchých odporúčaní a praktických rád.

Kenská doprava

Pre pohyb po Nairobi a dopravenie sa do centra z letiska Jomo Kenyatta International Airport môžete využiť taxíky, je však vhodné dohodnúť sa s nimi na konečnej cene pred nastúpením do vozidla a jednou z odporúčaných spoločností je napríklad Hilltop Radio. Väčšina hotelov má k dispozícii vlastné dopravné prostriedky, predovšetkým minibusy, ktoré môžete využívať prostredníctvom recepcie a vo väčších mestách funguje samozrejme aj verejná doprava. Letisko v Mombase Moi International má do centra mesta bližšie než letisko v Nairobi.

Monumenty v tvare sloních klov v Mombase

Všeobecne v Keni treba mať na pamäti, že v tejto bývalej britskej kolónii sa jazdí po ľavej strane cesty rovnako vo Veľkej Británii. Nielen preto tu nie je pre našinca ľahké šoférovať, hoci natrafíte na spoločnosti poskytujúce prenájom áut. Stav väčšiny keňských ciest nie je práve najlepší, mnohé sú poškodené alebo na nich prebiehajú dlhodobo údržbárske práce. Tunajší vodiči navyše nie vždy rešpektujú pravidlá dopravy tak ako by mali a aby sa vyhli zápcham, často volia trasy, ktoré pre nich nie sú určené.

Otázka bezpečnosti

Treba povedať, že bezpečnosť v Keni je na oveľa vyššej úrovni než vo väčšine iných afrických krajín. Napriek tomu však nie je na škodu byť obozretný a vyhýbať sa miestam s pochybnou povesťou. To platí hlavne vo väčších mestách ako sú Nairobi a Mombasa. Je dobré mať na mysli základné pravidlá ako je v noci nevychádzať von, nechodiť po uliciach s príliš veľkou hotovosťou alebo hodnotnými predmetmi priťahujúcimi pozornosť zlodejov. Nezabúdajte nato, že v hlavnom meste funguje slovenské veľvyslanectvo, ktoré môžete v prípade potreby alebo núdze kontaktovať.

Slovenská a kenská štátna vlajka

Na niektorých miestach v Keni je menší dostatok vody, preto sa očakáva, že turisti s ňou nebudú nadbytočne mrhať a napriek tomu, že väčšina hotelov v Nairobi a Mombase disponuje pitnou vodou, pre každý prípad je lepšie piť z uzatvorených plastových fliaš, aby ste sa vyhli potenciálnym zdravotným problémom.

Kenská mena a platenie

Eurá si môžete za tunajšiu menu kenský šiling zameniť v zmenárňach, bankách, ako aj na letiskách a vo väčšine hotelových rezortov. Vo väčších mestách sú banky otvorené zvyčajne od deviatej ráno do tretej poobede od pondelka do piatku, v sobotu sú otvorené len občas a aj to len dve hodiny denne. Hoci väčšina kreditných a debetných kárt je v Keni použiteľná, predovšetkým v turisticky menej rušných lokalitách sa s nimi však platiť nie vždy dá, preto sa odporúča mať so sebou vždy pre istotu určitý obnos v hotovosti. V hoteloch sa v mnohých prípadoch dá platiť aj americkými dolármi.

Safari a na čo pri balení nezabúdať

Mnohí turisti prichádzajú do Kene za volaním africkej divočiny, ktoré je najlepšie zažiť, ak využijete služby niektorých z organizácií ponúkajúcich safari po niektorom z kenských národných parkov a prírodných rezervácií. V nich natrafíte vo väčšine prípadov na známu africkú veľkú päťku, do ktorej patrí lev, leopard, slon, nosorožec a byvol. Najlepším časom na začiatok safari sú skoré ranné hodiny, kedy sa savana a jej obyvatelia prebúdzajú k životu a budete tak môcť byť svedkami východu slnka uprostred nádhernej prírody. Treba však myslieť nato, že noci v savane sú chladnejšie a preto nezaškodí mať so sebou oblečenie, v ktorom vám nebude zima.

Stádo pakoní v národnom parku Masai Mara, Keňa

Všeobecne sa pre cestovanie do Kene vyplatí mať so sebou oblečenie, ktoré nie je príliš priliehavé na telo a v ktorom sa cítite pohodlne. To isté platí o topánkach a pokiaľ sa chystáte do prírody, nezabudnite na pevnú obuv s tvrdou podrážkou, ideálne sú turistické topánky. Vzhľadom na silnejšie slnko sú samozrejmosťou vášho vybavenia slnečné okuliare, šilt alebo klobúk. Nuž a ak sa budete pohybovať po pobreží, zrejme neodoláte lákavým vodám Indického oceánu a zoberte si tak so sebou aj plavky a ďalšie potreby pre pláž. Nezabudnite si pokožku chrániť opaľovacím krémom a v určitých oblastiach aj repelentami proti hmyzu.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 16 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *