Národný park Masai Mara

Safari v Národnom parku Masai Mara, Keňa, Afrika

Pokiaľ túžite zažiť nefalšované africké safari a zároveň spoznať to najzákladnejšie zo sveta východoafrickej prírody, je Národný park Masai Mara tou správnou voľbou. Ide o jeden z najznámejších a najväčších parkov Kene, ktorý je navyše prepojený so svetoznámym národným parkom Serengeti a ktorý ponúka počas roka viacero skvelých príležitostí na pozorovanie zvierat a prírodných divadiel.

Obyvatelia národného parku a jeho vzhľad

Do parku známeho aj pod menom Maasai Mara prirodzeným spôsobom prechádza slávny Národný park Serengeti v susednej Tanzánii je každoročne od júla do októbra svedkom pôsobivého divadla, kedy sa z jedného parku do druhého presúva vyše milión pakoní, zhruba dvesto tisíc zebier a tiež početné stáda antilop. Táto veľká migrácia je jedným z hlavných lákadiel parku priťahujúcich v túto ročnú dobu mnohých turistov túžiacich uvidieť niečo podobné na vlastné oči.

Stádo pakoní v národnom parku Masai Mara, Keňa

Ak by ste však dali prednosť pozorovaniu miestnych mačkovitých šeliem, vyberte sa do Masai Mara v čase od decembra do februára. V týchto mesiacoch je v parku suchšie a pravdepodobnosť zazretia levov, gepardov a leopardov, ktoré tu žijú v dosť veľkých počtoch, je tak väčšia. Vzhľadom na nadmorskú výšku vyše 1500 metrov nad morom, v ktorej sa park rozprestiera, tu ale panuje príjemné počasie bez prílišných výkyvov teplôt a náhlych zmien počasia po väčšinu roka.

Slon africký v národnom parku Masai Mara, Keňa

Národný park Masai Mara bol vyhlásený za chránený v roku 1961 a zaberá rozlohu 1510 km2  v oblasti Východoafrickej priekopovej prepadliny. Pôvodne dosahovala jeho rozloha až 1672 km2,  na súčasné rozmery bola jeho veľkosť zmenšená v roku 1984. Preteká ním rieka Mara, v ktorej možno zazrieť hrochy či krokodíly a ďalej od vody možno naraziť na ohrozený druh nosorožca ostronosého, gepardy, levy, hyeny, zebry, žirafy, rozličné antilopy a gazely, ako aj niektoré z tunajších 450 vtáčích druhov.

Gepard štíhly v parku Masai Mara, Keňa

Slovo Masai v názve parku sa vzťahuje na kmeň Masajov, ktorého príslušníci obývajú územie parku tradičným spôsobom života už po celé generácie. V ich jazyku znamená druhé slovo mena parku „mara“ strakatý, čo sa môže vzťahovať na modrú oblohu posiatu bielymi oblakmi alebo slnečné lúče prechádzajúce pomedzi vetvy akáciových stromov. Park je izolovaný od väčších miest a vďaka tomu tu žijú tak Masajovia, ako aj zvieratá v oveľa väčšej slobode a pokoji.

Žirafy v národnom parku Masai Mara, Keňa

Zaujímavosťou je, že priestory parku boli v minulosti využité aj pri natáčaní filmov, či už máme na mysli Mogambo (1953) s Clarkom Gable, Grace Kelly a Avou Gardner alebo Spomienky na Afriku (1985) s Robertom Redfordom a Meryl Streep.

Praktické informácie o parku

Za správu Národného parku Masai Mara sú zodpovedné miestne orgány, prvý sídli na východ od rieky Mara v Naroku a druhý na západ od rieky v oblasti známej pod menom Trojuholník Mara alebo Trans Mara. Aby ste do parku mohli vstúpiť, musíte si u jedného z orgánov zaplatiť lístok a vojsť do parku ich príslušným vchodom a potom týmto istým aj vyjsť. Očakáva sa, že nebudete medzi dvoma vchodmi vzájomne križovať, minimálne teda pokiaľ nemáte v pláne aj dvakrát za svoj vstup platiť dvom odlišným orgánom. K Nairobi má najbližšie východná hranica parku, odtiaľto je to do hlavného mesta približne 224 kilometrov.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 4.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *