Nairobi, hlavné mesto Kene

Mesto Nairobi, Afrika, Keňa

Pre drvivú väčšinu turistov prichádzajúcich do Kene poskytuje Nairobi prvý kontakt s touto východoafrickou krajinou. Ide o rušné mesto plné života, v ktorom sa venuje veľká pozornosť kenskej histórii, tradíciám miestnych kmeňov, ako aj ochrane prírody a jej obyvateľov. Či už sa v Nairobi vyberiete do niektorého z tunajších múzeí, prírodných centier alebo iných miest, nudiť sa tu určite nebudete.

Čo sa o Nairobi vyplatí vedieť

Hlavné a súčasne najväčšie mesto Kene obýva takmer štyri milióny obyvateľov. Leží v nadmorskej výške 1795 metrov nad morom v južnej časti krajiny. Pôvodne vzniklo v roku 1899 ako centrum života robotníkov budujúcich ugandskú železnicu, rýchlo sa však vypracovalo na hlavné mesto celej kolónie Britská Východná Afrika. Koloniálne časy sú na architektúre mesta stále citeľné, hoci čoraz viac sa na nej prejavujú aj moderné črty.

Pamätník Uhuru, Nairobi, Keňa

V Nairobi sa darí obchodu a sídlia tu viaceré medzinárodné organizácie, medzi inými tu má kanceláriu Organizácia spojených národov OSN a Program spojených národov pre životné prostredie UNEP.

O kultúre a histórii

Do histórie a kultúry Kene a jej kmeňov môžete v Nairobi nahliadnuť prostredníctvom viacerých múzeí, predovšetkým v priestoroch Národného múzea. Tu sú vystavované ukážky kenského umenia a folklóru, ako aj skameneliny objavené pri jazere Turkana, miestne horniny, minerály a niekoľko stoviek vypchatých cicavcov a vtákov. Samostatnou súčasťou múzea je Hadí park, kde môžete z bezprostrednej blízkosti obdivovať niektoré z typických kenských plazov.

Keňa, Nairobi - pohľad na radnicu zo vzduchu

Kultúre a umeniu sa venuje aj Národný archív sídliaci v niekdajšej budove Indickej banky na ulici Moi Avenue. Nájdete tu významné historické dokumenty, fotografie, poštové známky a maľby zo súkromnej zbierky nadšeného zberateľa Josepha Murumbi. Ak by ste chceli spoznať miestny folklór trochu osobnejšie, neváhajte sa z Nairobi vydať do blízkej dedinky Bomas of Kenya, ktorá je akousi formou skanzenu, kde sa venuje veľká pozornosť kultúre a remeslám jednotlivých kmeňov a vo večerných hodinách tu môžete byť svedkami farebných hudobných a tanečných predstavení.

V minulosti mala veľkú zásluhu na rozvoji Nairobi aj celej Kene železnica, do ktorej dejín možno nahliadnuť v Múzeu železnice na ulici Uhuru. Z autentických fotografií, dobových dokumentov, novinových ústrižkov, máp a náčrtov zistíte ako bola železničná trať stavaná a uvidíte aj početné modely vlakových súprav, lodí a parných lokomotív.

Trhovisko v Nairobi, Keňa

V Nairobi strávila časť svojho života dánska spisovateľka Karen Blixen, ktorá na základe svojho pobytu v Keni napísala knihu Spomienky na Afriku, spracovanú aj do filmovej podoby s Meryl Streep a Robertom Redfordom. Dom na úpätí hory Ngong, v ktorom Karen žila, tvorila a riadila kávovú plantáž, je dnes turisticky atraktívnym múzeom. Okrem toho, že v ňom zistíte mnohé kuriózne informácie o živote spisovateľky a jej rodiny, uvidíte aj autentickú podobu koloniálneho sídla, aké kedysi boli v Keni veľmi bežné.

Prírodné poklady Nairobi

Nairobi je jediným väčším mestom sveta, v ktorom sa priamo v jeho útrobách rozkladá len pár kilometrov od mrakodrapov rozsiahly a prvý kenský národný park, Národný park Nairobi. Jeho najohrozenejšími obyvateľmi sú nosorožce a popri nich si v parku nažívajú aj zebry, levy, gazely, žirafy, svine bradavičnaté, pštrosy a desiatky druhov menších vtákov. Tieto zvieratá môžete uvidieť zblízka napríklad vo forme tradičného safari. V parku leží monument pripomínajúci rok 1989, kedy vtedajší kenský prezident nechal na mieste spáliť 12 ton slonoviny a klov nosorozčov, aby tak pytliakom aj celému svetu ukázal, že Keňa to myslí s ochranou svojej prírody skutočne vážne.

Žirafa v parku, Nairobi, Keňa

Pri hlavnej vstupnej bráne Národného parku Nairobi natrafíte tiež na špecializované centrum ochrany voľne žijúcich živočíchov, David Sheldrick. V ňom sa školení ošetrovatelia starajú o mláďatá slonov a nosorožcov, ktoré prišli o svojich rodičov a keď dosiahnu vek, kedy sú schopné postarať sa o seba samé, vypustia ich späť do prírody národného parku.

Na opačnom okraji parku zase môžete vstúpiť do Žirafieho centra a pozorovať z bezprostrednej blízkosti viaceré jedince ohrozeného druhu žirafy Rotschildovej. Súčasťou centra je vzdelávacie sídlo Giraffe Manor, kde môžu návštevníci vlastnými rukami kŕmiť žirafy, čo je unikátny zážitok nielen pre deti, ale aj pre každého správneho milovníka prírody.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 4.3]
Posledné komentáre
  1. Peter

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *