Národný park Tsavo

Národný park Tsavo, Keňa, Afrika

Najväčší národný park v Keni a jeden z najväčších na svete zaberá úctyhodnú plochu 21 812 km2, prechádza ním cesta spájajúca Nairobi s Mombasou a pre ľahšiu správu je rozdelený na Východnú a Západnú časť. Celý národný park tvorí až 4% celkovej rozlohy Kene a popri savanách v ňom natrafíte na dlhé rieky, mohutné vodopády, vrchy sopečného pôvodu, náhornú plošinu a vskutku pestrú faunu a flóru.

Všeobecné informácie

Status národného parku získala oblasť už v roku 1948, hoci až do získania nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1963 tu stále dochádzalo k už zakázanému lovu zvierat ohrozujúcemu predovšetkým miestnu populáciu nosorožcov a slonov. Ideálnym časom pre návštevu Národného parku Tsavo sú mesiace mimo obdobia dažďov v marci, apríli a máji.

Stádo slonov v parku Tsavo

Väčšina turistov prichádza k bránam parku vlakom alebo autobusom, spoje sem chodia tak z Nairobi, ako aj z Mombasy. Práve železnica a cesta A109 sú deliacimi líniami medzi východnou a západnou časťou parku. Domovom parku Tsavo je južná oblasť Kene Taita a turistom sú tu k dispozícii viaceré možnosti ubytovania a ďalších služieb cestovného ruchu. Meno parku dala rovnomenná rieka, ktorá ním prechádza.

Východná časť parku Tsavo

Táto časť parku je o dosť väčšia než západná a v prvom rade vhodná pre pozorovanie veľkých stád slonov prichádzajúcich k vodám rieky Galana. Popri nich tu žijú napríklad aj impaly, hyeny, zebry, žirafy, antilopy kudu, leopardy, levy, divoké prasatá a početné druhy opíc a vtákov, vrátane pštrosov, volaviek a dravých vtákov.

Dva nosorožce v národnom parku Tsavo

Nájdete tu najväčší objekt vytvorený v minulosti činnosťou tekutej lávy, plošinu Yatta, ako aj Lugardove vodopády, ktoré neskôr prechádzajú do kaskád a stojatých ramien obývaných krokodílmi a pomenované sú podľa britského prieskumníka, Fredericka Lugarda. Nemenej kuriózna je skala Mudanda, na ktorej sa zachytáva voda a vytvára tak prirodzenú hrázdu lákajúcu živočíchy obzvlášť v čase sucha. Umelou priehradou rovnako priťahujúcou zvieratá je Aruba, postavená cez rieku Voi v roku 1952. Dve tretiny Východnej časti parku Tsavo sú k dispozícii výlučne pre vedcov a výskumníkov, zvyšok vás ale privíta s otvorenou náručou.

Západná časť parku Tsavo

Západne situovaná sekcia parku je o poznanie vlhkejšia než jej východná kolegyňa a jej povrch je rôznorodejší. Je treba mať na pamäti, že väčšia vlhkosť spôsobuje hustejšiu vegetáciu, čo znamená že miestne zvieratá sú ťažšie viditeľné, zároveň to ale vytvára pôsobivejšie a fotogenickejšie panorámy.

Zebry a antilopy v národnom parku Tsavo, Keňa

Medzi turisticky vyhľadávané lokality západnej časti národného parku Tsavo patria hlavne pramene Mzima, ktoré majú vo veľkej obľube hrochy a krokodíly, ako aj kráter Chami priam stvorený pre pozorovanie dravých vtákov a rezervácia nosorožcov Ngulia. Populárnou aktivitou je v západnej časti parku Tsavo aj lezenie po tunajších skalách.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 3.6]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *